O firmie


Nazywam się Janusz Chwajoł i prowadzę pracownię kamieniarską, która mieści się w Krakowie przy ul. Powstańców 91. Firma powstała w 1960 roku. Została założona przez mojego ojca - Bronisława Chwajoła, mistrza kamieniarskiego, a jej pierwotna siedziba znajdowała się przy:
Al.29-go listopada 117 a. Tradycja oraz doświadczenie pozwalają polecić Państwu nasze usługi
w szerokim zakresie kamieniarstwa. Oferujemy budowę pomników, grobowców, nagrobków a także wykonywanie okładzin, posadzek, schodów, parapetów, płyt pamiątkowych, lad kuchennych, meblowych oraz innych usług.

Nasza firma zrealizowała wiele zleceń, że wspomnę tutaj prace takie jak:
sarkofagi Czesława Miłosza i Stanisława Lema, płyta nagrobna Piotra Skrzyneckiego, nagrobki
i grobowce cmentarza sióstr Zgromadzenia Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, sióstr Kanoniczek Ducha Świętego na Salwatorze, sarkofag ojców Paulinów na Skałce, prace kamieniarskie przy pomniku papieża Jana Pawła II na Skałce, a także nagrobki i grobowce wielu krakowian, takich jak: Eugeniusz Basary-Lipiec, Edward Kaleta, Edward Romanowski, Janusz Śmiałek, Stanisław Słupek, Roman Kamecki, Marian Wójcicki, Michał Dutkiewicz czy dla rodziny Fijałkowskich i rodziny Patenów.
Zrealizowaliśmy również prace w Warszawie dla Mariana Bogdana Krotochwila i rodziny Strzegomia-Znosków, w Miechowie dla rodziny Osmendów i wiele innych ciekawych zleceń, także budowlanych
i wykończeniowych.

Osobiście prowadzę firmę od 1972 roku, kontynuując tradycje rodzinne. Posiadam dyplom technika górnictwa odkrywkowego i dyplom mistrza kamieniarstwa. Jestem również absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie pełnię także mandat radnego Miasta Krakowa i jestem przewodniczącym Komisji Mienia i Rozwoju Gospodarczego RMK. 31 maja 2008 roku zostałem wyróżniony tytułem Małopolskiego Rzemieślnika Roku.

Janusz Chwajoł



Janusz Chwajoł - radny Miasta Krakowa z klubu Platformy Obywatelskiej otrzymał tytuł Rzemieślnika Roku 2007. Nagroda ta przynawana jest przez lokalna izbę rzemiosła.

Janusz Chwajoł zajmuje się kamieniarstwem od 36 lat. W dorobku jego zakładu znaleźć można wiele prestiżowych realizacji m.in. nagrobki Czesława Miłosza, Stanisława Lema, czy prace w sanktuarium w Łagiewnikach. Pytany o wspólny mianownik między swoimi dwoma profesjami, radny podkreśla znaczenie swojej rzemieślniczej działalności:

-
W Radzie zmieniamy lokalną rzeczywistość, dbamy o rozwój miasta. Jako kamieniarz, właściciel firmy, którą obecnie prowadzę wspólnie z synem, nie tracę kontaktu z rzeczywistością. Tego typu praca to nie ośmiogodzinny etat, tylko zajęcie, które pochłania mnóstwo czasu i energii - mówi.

- To zaczęło się od reformy Handkego w latach dziewięćdziesiątych. Dobrze, że postawiono na licea nadal
potrzebni są ludzie o uzdolnieniach artystycznych, którzy potrafią tworzyć dobra niewykonalne dla masowych fabryk. Na rynku powstała luka i nie wiem, czy uda się ją zapełnić. Brakuje szklarzy, zdunów, murarzy, witrażystów, zegarmistrzów, kominiarzy etc. Można by długo wyliczać. Okazuje się, że wciąż potrzeba takich fachowców, a na rynkach europejskich panuje na ich usługi znakomita koniunktura. Czas pokaże czy polskie rzemiosło wyjdzie z zapaści - komentuje Janusz Chwajoł.

KRAKÓW.PL - Dwutygodnik miejski, NR.12, 2 lipca 2008




wróć do strony głównej